Pozná se to třeba podle toho, že na ni narazíte v nabídce snad každého poskytovatele půjček. Čím se tedy americká hypotéka od těch ostatních liší?
Ten hlavní rozdíl spočívá v tom, že se jedná o bezúčelový úvěr. Zatímco všechny ostatní úvěry jsou účelově striktně vymezené, a je tedy předem jasně stanoveno, na co takto získané peníze můžete využít, a na co ne, tak pokud jde o bezúčelovou půjčku, tak s tou můžete nakládat dle libosti a bez zbytečných omezení.
To oceníte v mnoha životních situacích. Mnoho lidí si takovou půjčku volí už z principu, prostě proto, že jsou přesvědčeni o tom, že když za půjčku platí, měli by se získanými penězi nakládat dle libosti – a na tom je určitě kus pravdy. Ovšem jiní lidé po takové nabídce sáhnou z čistě praktických důvodů – třeba proto, že když rekonstruují dům, tak nechtějí dokládat všechny účty, kterých by v takovém případě bylo nespočet. A pak je tu třetí skupina lidí – těch, kteří mají nějaký netypický plán, který zkrátka do vymezení jiných půjček ani trochu nezapadá, takže bezúčelový úvěr je jediná možnost, jak na něj získat peníze.
Co vás ta svoboda bude stát?
Jistě vás velice zajímá, co za takové možnosti, a především za to, že se můžete svobodně rozhodnout, jak s penězi naložíte, budete muset zaplatit.
Ano, něco navíc to přece jen stojí, ale ne mnoho. U bezúčelových úvěrů je úroková míra o něco vyšší, což je dáno především tím, že se věřitel ocitá ve větší nejistotě, zda vše splatíte – což v případě, když neví, na co peníze využijete, je mnohem nejasnější, než obvykle.
Z tohoto důvodu se věřitelé jistí specifickým typem záruky – v případě amerických úvěrů je nezbytné ručit nemovitostí. Nemovitosti budou mít v každé době rozumnou hodnotu, takže když s nimi budete ručit za svou schopnost splácet, nemusí se věřitel bát, že by o prostředky, které do vás investuje, v budoucnosti přišel.