Určitě znáte tak trochu neohrabaně působícího lachtana. Kde se vlastně vzali na naší planetě tito zvláštní tvorové? Vědci se přiklánějí k názoru, že se jedná o potomky šelem.
o A tato odnož se jednoduše přizpůsobila životu ve vodě.
Podle pozůstatků, které se našly v severním Tichém oceánu, se jejich předchůdci skutečně podobali psovitým šelmám. Pokud se na toto zvířátko zadíváme tímto způsobem, pak musíme uznat, že jistá podobnost se psem tam dozajista je. Nebo, že by to byla více lasička?
o Tento druh savců se držel blízko pobřeží, a tak se postupem času jejich končetiny proměnily v ploutve.
Měli, (tak jako dnešní suchozemské šelmy) trháky v dolní i horní čelisti. Podle stavby vnitřního ucha vědci usuzují, že předchůdci dnešních lachtanů žili pouze na souši.
Drastické způsoby lovu nemizí
Podle biologů byl vývoj těchto zvířat trochu složitější nežli u ostatních dnes známých vodních savců.
· U lachtana se zdá, jako by se nemohla příroda rozhodnout, kam toho tvora vlastně umístí.
– Jestli bude žít na souši anebo v moři.
– A tak má obě teritoria.
Na souši jsou sice trochu neohrabaní, ale v moři jsou to přeborníci v plavání. Jejich tělo je dokonale tomuto pohybu uzpůsobeno. V podstatě na něm nic nevyčnívá a nepřekáží.
· Ušní boltce mají zakrněné a někteří jedinci je nemají vůbec.
· Krk je široký.
· Hlava je kulatá.
· Samice mají dokonce i zatažitelné struky a samci mají varlata uložena v břišní dutině.
· Penis se ukrývá v záhybu kůže.
V podstatě bychom mohli říci, že je tvor pro pohyb v moři celkem dokonale přizpůsoben. JEDINOU VADOU NA KRÁSE JEJICH ŽIVOTA JE DRASTICKÉ LOVENÍ ESKYMÁKY. Dodnes se používá způsob ubití palicí nebo holí. Aby se nepoškodila kožešina. Nejotřesnější je, že se tento způsob používá především na docela malá, a ještě bezbranná mláďata, jejichž kožešina je na trhu velmi ceněna.