Jak správně provést zazimování bazénu


Když skončí letní sezóna a teploty klesnou, začnou být bazény opuštěné. A to je ten správný čas na to, připravit je na zimu. Zde záleží hlavně na tom, jaký typ máte, některé kroky jsou však stejné.

Pokud máte bazén skládací či nafukovací, potom je na čase jej kompletně vypustit. Následovat by měla důkladná kontrola, zda někde nenajdeme trhlinku či jiné poškození, které je potřeba spravit. Následně bychom se měli pustit to důkladné očisty.typický zahradní bazén.jpg

Zde je na místě použít nejen vodu, ale i nejrůznější čisticí přípravky. Nejedná se totiž jen například o nanošené bláto, ale i o organismy, které nejsou pouhým okem vidět. Pokud máte děti, tak si pravděpodobně při koupání v bazénu několikrát za sezonu ulevily. Je tedy potřeba pečlivě vydrhnout každý záhyb jak uvnitř, tak i zvenku.

Následně je nutné bazén nechat dokonale vyschnout. Potom jej již můžeme uskladnit. Obvyklým místem bývá garáž či nějaký přístěnek. Zde je ovšem na místě opatrnost. Přes zimu by neměl být vystaven přílišné vlhkosti. Také je třeba mít na paměti, že na zimu se stahují z do domů drobní hlodavci, kteří hledají úkryt před chladným počasím. Je tedy třeba dát váš bazén na takové místo, aby na jaře nepřipomínal ementál.

U zapuštěných bazénů bývá péče složitější. V první řadě je třeba jej vypustit. A zde máte na výběr. Buď můžete odpustit pouze část vody, nebo všechnu. Obé má své pro a proti. Pokud tam část vody necháte, bude dno poměrně chráněné a na jaře bude méně práce. Na druhou stranu to neumožní tak dokonalé vyčištění jako když všechnu vodu vypustíte.

Proč je potřeba vodu odpouštět? Základní poučka říká, že objem ledu je větší než objem vody. Pokud by tedy bazén zamrzl při plné hladině, sahal by led až nad okraj a mohl by způsobit poměrně vážná poškození povrchu.bazén u rodinného domku.jpg

Jak již bylo naznačeno, dalším krokem v zazimování bazénu Chlorito je jeho vyčištění. Je potřeba odstranit ze stěn i ze dna veškeré nánosy broučků, řas i dalších. Zároveň je dobré udělat kontrolu, zda někde není poškozený povrch.

Pokud jste část vody nechali, je na místě ochránit povrch před ledem. Jeho rozpínání může stěny poměrně silně poškodit. Naštěstí existuje jednoduchý a levný prostředek. Jsou jím prázdné PET láhve. Ty se vznášejí na hladině a zabrání, aby povrch byl pokryt jednolitou vrstvou ledu.

Posledním krokem, který je třeba udělat, je prohlídka a vyčištění filtrace a čerpadel. I když jste se o ně dobře starali, po sezóně budou stejně potřebovat údržbu. Je potřeba pořádně vyčistit či vyměnit filtry a zkontrolovat, zda nikde není žádné poškození.

Hotovo? Výborně, nyní máte váš bazén připraven na zimu. Věřte, že se za to na jaře odvděčí.