Žijeme v době, v níž je vzdělání nedílnou součástí každodenního života. Rozhoduje o výběru budoucího povolání a již v raném věku dítěte je třeba rozvíjet jeho schopnosti a uvažovat nad školou, kterou bude během příštích let navštěvovat, a která by mu měla otevřít brány vysněného povolání.
3 otázky, které si musíte před výběrem položit
1. Co dítě baví?
První a nejdůležitější otázka! Ať máte představu o budoucím povolání svého dítěte jakoukoliv, vždy musíte brát ohled na jeho názor, bude to přece Vaše dítě, kdo bude dané povolání vykonávat, a určitě nechcete, aby dělalo to, co jej nebaví.
Má-li Vaše dítě talent na kreslení, naplňuje ho, baví ho a dělá mu radost, pak jej nenuťte, aby šlo studovat právničinu, která mu bude život pouze otravovat, protože není nic horšího než dělat to, co vás nebaví.
2. Čeho chce dosáhnout?
Je třeba se zamyslet nad tím, kam to Váš potomek chce dotáhnout. Chce-li být uznávaným umělcem, je zbytečné jej posílat na gympl, kde ho sice naučí spoustu věcí z různých předmětů, ale v kreslení, či sochařství mu to příliš nepomůže. Volbou by měla být umělecká škola. Stejně tak se na to díváme v případě hudebně nadaného dítěte – volba gymnázia by byla naprosto zbytečná, v rozvíjení talentu mu pomůže konzervatoř.
3. Má na to?
Otázka, kterou si mnoho rodičů položit zapomene. Přitom je ale velice důležitá! Musíme si uvědomit, že každé dítě je jiné a každé zvládne jiný nápor rychlosti probírání, objemu a obsahu učiva. Je třeba se tedy dítěti přizpůsobit. Má-li dítě problém již na základní škole a nedej bože snad propadá, určitě jej nenuťte nastoupit na gympl! Bude se jen a jen trápit a nic mu to nepřinese. Zkuste se poohlédnout po jiných možnostech, jakými jsou řemesla, jejichž vystudováním se dostanou do řad vyučených, kteří jsou v dnešní době velice žádaní, nebo třeba střední odborné školy, ať už zdravotnické, či jiné.