Že jste to ještě neslyšeli? Není divu. Toto umění u nás není dlouhou dobu známé. Popularitu získává až v posledních asi pěti letech, ale stále si drží svoji hodnotu, prestiž a vzácnost. U nás však přibývá více řezbářů, kteří tento um ovládají, a to nejen pro zábavu, ale i jako výdělečnou činnost, nebo porovnání svých dovedností na různých soutěžích.
Soap carving je metoda vyřezávání podobná známějšímu vyřezávání do ovoce a zeleniny. Obě tyto řemesla si vyžadují téměř stejné nářadí . Základem je thajský nůž. Je to malý nožík s podlouhlou čepelí, která se na jejím konci zužuje do extrémně ostré špičky. Tento nůž je praktický při vyřezávání díky jeho flexibilitě a pružnosti. Je možné s ním vytvořit jemné a přesné řezy, které například kuchyňským nožíkem jen z těží vyřežete. Dále se pak využívají různá dlátka se speciálními úhly jejich ostří.
A stejně jako tomu je u vyřezávání ovoce a zeleniny, i tento umělecký směr má své základní kořeny v Asii. Nejčastěji se jim zabývají v Thajsku. Tam také vznikla metoda jednoho z nejprestižnějšího a nejnáročnějšího stylu – thajský styl, který se stal v poslední době hlavní disciplínou na různých soutěží jak u nás, tak v zahraničí. U tohoto stylu řezbáři porovnají své dovednosti metodou, která je v tomto oboru jedničkou. Základem je trpělivá práce s nožem a vznik těch nejslabších a nejjemnějších řezů. Většinou s určitou pravidelností.
Mýdlo vhodné k vyřezávání musí mít specifické složení, které svojí strukturou drží tvar a pevnost při jeho narušení. Používají se tedy ty nejkvalitnější mýdla, většinou dovážena z Asie. Motivy mohou být různé, někteří řezbáři používají zmíněný thajský styl, nebo vyřezávají různé květy, či reliéfy, ale i 3D motivy v podobě soch.
Pakliže vás tato originální ruční práce zaujala, můžete využít různé kurzy, které pořádají školení profesionálové na mnoha místech České republiky. Nejvýznamnější lektorkou u nás je Eliška Vostřáková, držitelka několika zlatých medailí z tuzemských i světových soutěží.